НОВОСТИ

31 Август 2014
  Најсовремениотдерматоскопво светот Mole Max HD PRO единствено во „Аџибадем Систина“

Најсовремениот дерматоскоп во светот
Mole Max HD PRO единствено во „Аџибадем Систина“


Дали ги проверивте вашите бенки, после изложување на сонце? Ризикот од меланом се зголемува по штетното влијание на сончевите зраци. Mole Max HD PRO e последна генерација на дерматоскопи во светот, со кој рано се дијагностицира карциномот на кожа. Овој најсовремен апарат, овозможува со едно снимање да се скенира целото тело, со што во исто време прецизно се следат повеќе пигментни промени на телото. По снимањето современиот софтвер на Mole Max HD PRO дерматоскопот, компјутерски го одредува ризикот на секоја пигментација. Доколку бенката е со висок ризик може навреме да се отстрани, пред да премине во канцер, со што ќе се превенира карциномот на кожата. Апаратот според резултатите од проценката одредува кога треба да се направи следниот преглед. Сите податоци на пациентот се сместени во посебни фајлови, што овозможува споредба на секој преглед. Mole Max HD PRO дерматоскопот, кој го користат врвните дерматолошки центри во светот, во регионот е достапен ексклузивно во „Аџибадем Систина“.
За важноста од превентивни прегледи за карцином на кожата во Македонија, најдобро зборуваат статистиките. Нашата земја е на самиот врв во Европа, по бројот на нови случаи годишно. Во светот карциномот на кожа е најчест карцином кај луѓето.

22 Август 2014
Нова насмевка и здрави заби за малиот Благојче

Нова насмевка и здрави заби за малиот Благојче


Благоја Атанасов, малиот херој со Даунов синдром, досега никогаш не бил на стоматолог. Има 10 години и многу често се жалел на болки што ги предизвикувале болните заби, воспаленијата на непцата, отоците и кариесот. Поради сериозноста на неговата болест, Даунов синдром, никој од докторите досега не се решил да ги поправи и извади неговите заби. Поради честите болки кои ги создавале расипаните заби Благоја не бил во можност да јаде.

Тимот стоматолози предводени од д-р Миле Марин минатата недела му пломбираа три трајни запчиња и ги извадија млечните заби кои досега му правеа проблеми при јадењето поради честите болки. Бидејќи станува збор за дете кое има пречки во развојот и многу тешко соработува со стоматолог, интервенцијата се изведе во целосна анестезија. Пред да се изврши интервенцијата малиот Благоја го прегледаа тимот од кардиолози и анестезиолози, кои установија дека детето е во добра здравствена состојба и може да се изврши интервенција во целосна анестезија.

На првата контрола беше утврдено дека забите се во добра состојба, тој се чувствува одлично и може без проблем да јаде. Токму на денот на контролата Благоја наполни 10 години, па својот роденден го прослави заедно со вработените од Клиничката болница „Аџибадем Систина“. Малиот храбар херој доби роденденска торта, многу подароци и диплома за храброст.

 

Благојче,

Клиничката болница „Аџибадем Систина“ ти посакува добро здравје, безгрижно детство и многу насмевки! 

 

 

22 Август 2014
Со еден чекор до бујна коса

 

Револуционерната FUE метода е златен стандард во светот за решавање на проблемот со ќелавоста. Оваа интервенција за трајно излекување на ќелавоста  за прв пат во земјава е направена во Клиничката болница „Аџибадем Систина“.

 

 

Што е FUE?

Се работи за минимално инванзивна хируршка интервенција со која за многу кратко време засекогаш ќе го решите проблемот со губење на коса. За разлика од другите методи за трансплантација на  коса, каде е потребно трансплантирање на цел резен, со оваа метода се користат само влакна од пациентот од пределот на тилот кои се префрлуваат на “ќелавите” делови. Овие влакна никогаш не паѓаат, заради тоа што немаат на површината рецептори за кои се врзува машкиот полов хормон тестостерон, кој е одговорен за испаѓањето на косата, затоа и успехот е голем.  

Како се изведува постапката?

Постапката се изведува со помош на посебен апарат, со кој најпрецизно се земаат влакна од тилот на главата, без лузни и оштетување на околните корени, што е од голема предност во однос на другите техники. Се изведува во локална анестезија и целосно е безболна. Се земаат поединечните фоликули од регијата каде има коса и со помош на специјална пинцета се трансплантираат на местата каде таа недостасува. 

Влакно по влакно – природен изглед

Оваа метода има многу предности и е многу популарна бидејќи косата трансплантирана на ќелавите делови ја има истата боја и природен изглед како и останатата. Воопшто не е болна и се изведува за само 4-5 часа, а потоа веднаш си се враќате на секојдневните обврски. По трансплантацијата не остануваат резови, не носите завои ниту пак вадите конци. Постапката се изведува многу прецизно со што  трајно се решава овој проблем. Пресадената коса потоа расте за период од шест месеци, а потоа се заменува со нови влакна, кои ќе се обновуваат  како и сите останати влакна во период од секои 2-4 години, што е природен  циклус на раст на влакната, а предноста е што таа не може пак да почне да опаѓа.

Кој е идеален пациент за оваа постапка?

Најчесто за изведување на оваа постапка се решаваат мажите кои имаат проблем со ќелавоста, но во последно време интерес пројавуваат и жените. FUE методата може да се применува кај сите пациенти над  18-годишна возраст, и практично нема горна граница на возраста до која може да се извршува. Идеална возраст е од 25-35 години, поради карактеристиките на влакното.

Пред и по трансплантација

Пред изведување на постапката потребна е консултација со докторот за да се направи план за трансплантација и да се лоцира местото од каде ќе се земаат и засадуваат фоликулите. По трансплантацијата треба да се внимава на главата, да не дојде до несакани удари во овој предел, да не се применува груба масажа на пренесените влакна и една недела треба да се избегнуваат  спортски активности. 

Во Одделот за дерматологија во Клиничката болница „Аџибадем Систина“ во тек е 30% попуст за трансплантација на коса со револуционерната FUE метода. Можете веднаш да закажете бесплатен преглед и консултација!

15 Август 2014
Прогласени победниците од наградната игра „Избираме најтрудница“

Прогласени победниците од наградната игра „Избираме најтрудница“

Почитувани,

Во изминатиов период се пребројуваа гласовите на учесниците од наградната игра „ Избираме најтрудница“. Согласно правилата, предвид беа земени само легалните гласови на учесниците. По пребројувањето, три учеснички со најлајкувани фотографии имаа изедначен број гласови. Поради големиот интерес и популарноста на наградната игра, Клиничката болница „Аџибадем Систина“ одлучи место еден ваучер за бесплатно породување, како што беше предвидено на почетокот на наградната игра, да додели три ваучери.

Ваучери за бесплатно породување се доделени на следниве трудници:

 

Ангела Ангеловска Усовска

Ирина Миткова

Магдалена Тодоров

 

Победничките ќе бидат контактирани од Клиничката болница „Аџибадем Систина“ за датумот и времето за подигнување на ваучерите. Наградниот ваучер за трите најлакувани трудници ги покрива трошоците за спонтано или породување со царски рез. 

«
»

СВЕДОШТВА И ПИСМА НА ПАЦИЕНТИ

Леонид Бошковски

Леонид Бошковски

Да се биде мајка е прекрасно и незаменливо чувство што ниту едно богатство на светов не може да го замени. Мојот син Леон е предвреме родено бебе.Со неговиот развој сè беше во ред, до првиот контролен преглед. По завршување на...

Матеј Пехчевски, Скопје

Матеј Пехчевски, Скопје

Поради сложена скршеница на лакот на левата рака и зоната на раст, моето 4,5-годишно синче Матеј претрпе операција. По препорака на детскиот хирург кој го изврши зафатот, постоперативната рехабилитација со физикална терапија ја почнавме и ја добивме на одделот за...

Дедо Љубе, 99 години, Кичево

Дедо Љубе, 99 години, Кичево

Јас сум Дедо Љубе од Кичево и имам 99 години. Сè уште сум витален, енергичен и со љубов кон животот како и пред педесетина години. Се радувам на секој нов ден како на нов почеток бидејќи и природата и божјата...

Марија Дејковска, 23 Вевчани

Марија Дејковска, 23 Вевчани

Болеста е тешка битка за секој човек. Во тие моменти надежта и волјата за живот се најголемите сојузници да издржиш и да победиш. Но, кога ќе ти ја убијат и најмалата надеж, не ти останува ништо освен да веруваш во...

Гојарт Келменди 38, Приштина

Гојарт Келменди 38, Приштина

Да станеш родител е најдлабокото и најсовршено чувство кое човек може да го доживее. Тоа е сонот на секое семејство, смислата на животот. Богатството не се мери по материјалното во еден дом туку по детската смеа, игра и џагор.10 години...

«
»


 1. Име(*)
  Please type your full name.
 2. Презиме(*)
  Please type your full name.
 3. Телефон(*)
  Invalid Input
 4. E-mail(*)
  Invalid email address.
 5. Порака
  Invalid Input
 6.   
 1. Име(*)
  Please type your full name.
 2. Презиме(*)
  Please type your full name.
 3. E-mail(*)
  Invalid email address.
 4. Оддел(*)
  Invalid Input
 5. Доктор
  Invalid Input
 6. Телефон(*)
  Invalid Input
 7. Порака
  Invalid Input
 8. Како да ве контактираме?


 9.   

 


 
  • Експериментирајте со здрави рецепти. Може да биде забавно